Drahoš vs. Zeman. Jak vidí LGBT práva?

Jiří Drahoš, nebo Miloš Zeman? Kterému z nich dáte 26. nebo 27. ledna svůj hlas v druhém kole prezidentských voleb? Přečtěte si, co v minulosti i během aktuální kampaně řekli o manželství pro všechny a o dětech, které vyrůstají v duhových rodinách.

kandidati.jpg

Manželství pro všechny

Bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš v průběhu kampaně několikrát zopakoval, že stávající registrované partnerství je podle něj adekvátní řešení. V anketě iRozhlas.cz uvedl, že nemá nic proti tomu, aby dva partneři nebo partnerky stejného pohlaví uzavřeli vztah „řekněme slavnostním, obřadným způsobem.

O svém postoji se pak rozepsal pro magazín LUI: „Žijeme ve svobodné zemi, kde má každý právo žít, s kým chce. Já bych jenom úplně automaticky nepřiřadil sňatku homosexuálního páru zcela identické postavení, jaké má manželství muže a ženy, a to s ohledem na nejdůležitější funkci heterosexuální rodiny pro plození dětí.“

Současný prezident Miloš Zeman v anketě iRozhlas.cz vůbec neodpovídal a k manželství pro všechny jako takovému se dosud jasně nevyjádřil.

Výchova dětí v LGBT rodinách

I k té se Jiří Drahoš vyjádřil opakovaně. „Děti by měly vyrůstat v rodině,“ řekl České televizi. Ideální rodinou je pak podle něj taková, kde jsou dva rodiče: muž a žena. Na druhou stranu prý chápe, že taková situace vždycky nenastane. „Než aby děti měly vyrůstat v dětských domovech, určitě bych nebyl proti adopci dětí gayi nebo lesbami,“ prohlásil.

Podobně odpověděl i magazínu LUI. Dodal ovšem, že „v Česku nemáme dlouhodobou zkušenost a nelze tedy jednoznačně vyhodnotit pozitiva a negativa takové výchovy. Na spolehlivé závěry si ještě budeme muset nějakou dobu počkat.“

A jeho protivník? V předvolební debatě, kterou v roce 2013 uspořádala Prague Pride spolu s Knihovnou Václava Havla, se také Miloš Zeman nechal slyšet, že „pro dítě je lepší, když bude vychováváno homosexuálním párem, než aby bylo v kojeneckém ústavu nebo dětském domově“.

Loni v dubnu se tématu gay a lesbického rodičovství dotkl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. „Nesdílím názor, že partnerství dvou osob stejného pohlaví je vhodná cesta pro výchovu dětí,“ uvedl Zeman. Rodičovský model podle něj má být založen „na dvou rolích, na roli otce a roli matky.“

Na stejné téma přišla řeč v týden starém rozhovoru na Frekvenci 1. „Já jsem tolerantní… Myslím si, že sexuální orientace je intimní, soukromou věcí každého,” prohlásil prezident. Na jedné straně odsoudil pochody hrdosti, jako je Prague Pride, a neodpustil si přitom vulgarismus; zároveň však dodal, že „nemá nic proti tomu, aby tyto páry měly stejná občanská práva jako kdokoli jiný”.

Jděte volit, má to smysl!

Volby jsou jedna z mála příležitostí, kdy každý z nás může spolurozhodovat o budoucnosti celé země. I ty prezidentské jsou zásadní. Třeba i proto, že pokud zákon o manželství pro všechny projde Parlamentem, hlava státu bude mít možnost ho vetovat.

Do diáře si poznamenejte:

  • pátek 26. ledna: 14–22 hodin
  • sobota 27. ledna: 8–14 hodin

 

Foto: Wikimedia Commons

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.