Jak to vypadá s manželstvím pro všechny? Máme dobré i horší zprávy

Posledních pár týdnů bylo v Česku doslova nabitých událostmi. Skupina poslanců a poslankyň předložila návrh zákona o manželství pro všechny, vláda ho odsouhlasila. Jiní členové a členky Sněmovny se ovšem snaží o přesný opak.

Nejdůležitější červnová zpráva by si zasluhovala malou fanfáru. V úterý 13. června předložila skupina 46 českých poslanců a poslankyň v čele s Radkou Maxovou návrh novely občanského zákoníku a dalších zákonů, který umožní manželství pro všechny.

Novela vychází vstříc petici za manželství gay a lesbických párů, pod kterou se nám letos podařilo nasbírat 70 tisíc podpisů. Jsme rádi, že se pod návrh podepsalo tolik poslanců a poslankyň; znění návrhu a také seznam těch, co ho v Poslanecké sněmovně podporují, najdete přímo na stránkách Sněmovny.

Jako všechny ostatní poslanecké návrhy projednala i tento vláda ČR. Stalo se to v pátek 22. června a k naší obrovské radosti k němu přijala souhlasné stanovisko. Je to jedno malé, ale důležité vítězství na cestě k manželství pro všechny.

Petice už brzy ve Sněmovně

Aby toho nebylo málo, na úterý 26. června plánujeme předání petice s podpisy. Jen díky obrovskému úsilí a nasazení našich dobrovolníků a dobrovolnic, podporovatelů a podporovatelek můžeme nyní tuzemským politikům a političkám ukázat, kolik lidí u nás fandí manželství pro všechny.

Petici budeme předávat Heleně Válkové, předsedkyni Petičního výboru Poslanecké sněmovny. Petiční výbor ji pak v následujících týdnech projedná a rozhodne, zda k ní uspořádá veřejné slyšení. Věříme, že ano – tak velké množství podpisů už poslanci a poslankyně nemohou nechat jen tak.

Manželství jen pro muže a ženu?

Máme ale také trochu méně pozitivní zprávy. Několik dnů po předložení návrhu zákona o manželství pro všechny předložila jiná skupina poslanců návrh novely Listiny základních práv a svobod, která by ukotvila manželství jako výhradní svazek muže a ženy. Z okolností předložení je zcela zřejmé, že jediným cílem tohoto návrhu je vyloučit určitou skupinu obyvatel – gay a lesbické páry – z možnosti užívání základních práv a svobod, které Listina garantuje. 

Ve Jsme fér věříme, že ochranu a podporu manželství nezajistíme tak, že z něj vyloučíme gaye a lesby, a především jejich děti. Manželství je navíc již nyní zákonem chráněno v občanském zákoníku a ochrana rodiny a rodičovství je již dnes zakotvena v Listině.

Také na návrh změny Listiny se můžete podívat na stránkách Sněmovny, ke konci dokumentu najdete jména těch, kteří se pod něj podepsali. Naše kolegyně a advokátka Adéla Horáková na toto téma diskutovala s Jiřím Miholou, poslancem za KDU-ČSL, – záznam duelu můžete zhlédnout na stránce Seznam Zprávy.

 

Co teď? Mluvte s poslankyněmi a poslanci, podělte se s nimi o svůj příběh, ukažte jim, že vám na manželství záleží. Pojďme jim společně dokázat, že v Česku na manželství pro všechny dozrál čas.

 

Foto: Johana Němečková

PODPOŘTE NÁS

Bez vás se neobejdeme

 

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.