OD PŘEDLOŽENÍ NOVELY O MANŽELSTVÍ

JE ČAS NA MANŽELSTVÍ PRO VŠECHNY PÁRY

Proč si přejí gay a lesbické páry vstoupit do manželství? Ze stejných důvodů, jako ostatní páry. Chtějí si stvrdit věrnost, mít oporu na cestě životem, založit rodinu a společně prožít šťastný a spokojený život. Zatím tomu tak není, gay a lesbické páry mají pouze registrované partnerství. A to má do manželství daleko. Rozdílů mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je víc než 100.

Manželství je vyvrcholením vztahu dvou lidí, kteří se vzájemně milují, podporují a chtějí právní ochranu pro tento dobrovolný svazek a závazky s tím spojené. A to by mělo být dostupné všem dospělým lidem.

NEJNOVĚJŠÍ AKTUALITY

Jak je to s manželstvím pro všechny páry ve světě

V 36 zemích světa na všech sedmi kontinentech si v současnosti páry stejného pohlaví užívají svobody vstupovat do manželství. Přes 16 % světové populace, tj. přes 1,4 miliardy lidí, dnes žije ve státech, které uznávají manželství všech párů. Řada dalších poskytuje svým gay a lesbickým obyvatelům nějakou jinou formu právní ochrany než manželství. Politici, političky, byznys i široká veřejnost po celé zeměkouli začínají postupně chápat, že ochrana všech milujících se párů a rodin s dětmi bez rozdílu pomáhá všem rodinám a posiluje jednotlivé komunity i celé státy. Manželství pro všechny páry, spravedlnost, svoboda a respekt k lidským právům se proto bude nadále šířit do dalších částí světa.

Návrh senátora Hraby a senátorky Chalánkové zhorší situaci a omezí práva stejnopohlavním párům, ale i všem lidem v Česku

Senátor Zdeněk Hraba a senátorka Jitka Chalánková předložili při projednávání novely o partnerství na Ústavně-právním výboru Senátu pozměňovací návrhy, které by výrazně zhoršily Sněmovnou schválený návrh partnerství a situaci stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Mimo to by schválení takových zákonných úprav omezilo také práva heterosexuálním lidem. Shrnutí těchto návrhů přinášíme v právní analýze.

Napsali jsme do Senátu: Děti v rodinách s dvěma mámami nebo táty potřebují společná práva rodičů

Práva gay a lesbických párů a rodin s dětmi se tento týden opět vrací do Parlamentu ČR. Tak jako v Poslanecká sněmovně, i v Senátu se musí k návrhu zákona – tentokrát tedy ne k manželství pro všechny páry, ale k novele o partnerství – nejprve vyjádřit několik senátních výborů. I proto jsme napsali všem senátorům a senátorkám zprávu, především z důvodu ochrany dětí v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty, ale i proto, že desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva, je potřeba zvážit další postup v legislativním procesu.

Analýza: Co čeká novelu o partnerství v Senátu?

Novelu o partnerství čeká 17. dubna projednávání v Senátu. Bohužel Sněmovna navzdory přání většiny společnosti přijala pouze další legislativní mezikrok. Ten nepřináší rovnoprávnost, ale poskytne větší právní a sociální jistoty tisícům stejnopohlavních párů a rodin s dětmi. Přijetí partnerství, jak je v tuto chvíli schváleno Sněmovnou, ale neznamená konec našeho úsilí na cestě za manželstvím pro všechny páry. Přinášíme analýzu, co současná situace pro stejnopohlavní páry a jejich rodiny s dětmi v naší zemi znamená a jaký další vývoj může přijít.

Otázky a odpovědi k novele o partnerství

Hlasování Sněmovny ve 3. čtení o manželství pro všechny páry přineslo řadu zklamání a smutku, ale také některé dobré zprávy, které se týkají hlavně rodin dvou matek nebo dvou otců s dětmi. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky. Tento návrh zákona zatím schválila Sněmovna. V Senátu se může ještě změnit. Finálním krokem v legislativním procesu je podpis prezidenta republiky.

Proč Sněmovna neschválila rovné manželství?

Jednoduše řečeno, protože se nenašlo dost poslanců a poslankyň, kteří by dopředu jasně řekli, že jeho přijetí podpoří. Dojmů a emocí je hodně, pojďme teď mluvit o číslech. 

JAKÉ JSOU ROZDÍLY MEZI MANŽELSTVÍM A REGISTRACÍ?

Symbolická rovina

Registrují se jen auta - mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím je více jako 100 rozdílů.

Administrativní rozdíly

Zapomeňte na oficiální obřad pod širým nebem se svědky, jedná se pouze o administrativní úkon. Zapomeňte na společné přijmení, o to je třeba žádat dodatečně po registraci

Majetkové rozdíly

Registrovaní partneři nemají třeba nárok na společné jmění a nedědí po sobě automaticky.

Výchova dětí

Přestože dvě lesby nebo dva gayové už dnes běžně vychovávají děti, zákonný rodič je vždy jen jeden z nich, ten druhý nemá žádné oficiální povinnosti ani práva, což může komplikovat život hlavně dítěti v souvislosti se smrtí nebo odchodem jednoho z rodičů.

Právně je možné současnou situaci narovnat změnou tří slov v občanském zákoníku. Ale je to na poslancích a poslankyních, zda rozhodnou pro rovné sňatky a Česko se tak díky nim stane moderní a sebevědomou zemí, která lidi nedělí na kategorie. Jednoduché řešení, na které čekají statisíce lidí a tisíce rodin s dětmi.

V legislativě už ho má celkem 35 států světa, celá západní Evropa a dokonce i řada jihoamerických států. Třeba v Holandsku se gayové a lesby berou už od roku 2001. Žádná ze zemí přitom nehlásí s přijetím zákona jakékoli problémy. Naopak třeba v konzervativní Velké Británii, Dánsku a Švédsku došlo zlepšením atmosféry ve společnosti k poklesu sebevražd mladých lidí, což sociologové a socioložky dávají do souvislosti se zákonem o manželství.

Manželství pro všechny páry většině neublíží. Hodně lidem, párům, rodinám a dětem naopak pomůže.

Aby Vám o manželství nic neuniklo

PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.
PODPOŘTE NAŠI CESTU ZA MANŽELSTVÍM PRO VŠECHNY.